Szkoła z pomysłem

Projekt: Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy
Projekt "Karta szkolna"
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Slider

Moje spotkanie z Mistrzem

Dnia 26 października 2015 roku miałam przyjemność przeprowadzić wywiad z fantastycznym chłopakiem, uczniem klasy 2TIH oraz aktualnym Mistrzem Europy w karate - Adrianem Kowalskim. Adrian to bardzo inteligentny chłopak, o czym świadczy między innymi jego wysoka średnia ocen (drugie miejsce w rankingu najlepszych uczniów technikum Zespołu Szkół ).

Ponadto odnosi ogromne sukcesy sportowe - kilka miesięcy temu wywalczył tytuł Mistrza Polski w karate, a dnia 17 października 2015 roku w Wilnie zdobył tytuł Mistrza Europy.

Adrian to bardzo skryta osoba, nie lubi rozmawiać o sobie. Świadczy to o jego skromności. Unika momentów, kiedy mógłby pochwalić się swoimi sukcesami. Przyznam, że dodaje mu to uroku. Jawi się jako bardzo ciekawa, wręcz intrygująca osobowość. Podczas naszego wywiadu udało mi się uzyskać kilka informacji na temat życia Adriana, które tak naprawdę jest wyboistą drogą pełną wyrzeczeń, trudności, drogą pełną walki ze swoimi granicami fizycznymi.
Mistrza zapytałam miedzy innymi o to, dlaczego robi to, co robi - odpowiedział: "Nie wytrzymałbym dnia bez sportu. Karate jest moją codziennością, bez której nie wyobrażam sobie życia- to trening kształtuje moje ciało i umysł".
Kolejne pytanie brzmiało: Kiedy rozpocząłeś przygodę z tym wyjątkowym sportem? Po krótkim namyśle Adrian, w niezwykle lakoniczny sposób, nakreślił historię miłości do karate, mówiąc:"W trzeciej klasie podstawówki mój przyjaciel 'rzucił' pomysłem, abyśmy wspólnie wybrali się na takie zajęcia- tak więc tak to się wszystko zaczęło".
Gdy zapytałam Adriana, jakie ma teraz cele i czy po tak wielkim sukcesie jego aspiracje są jeszcze większe - wyjaśnił "Mistrzostwa Świata za rok, ale nie wiem jak to wyjdzie- czas pokaże".
Pytany o inspirację – odpowiada: "Nie mam inspiracji. Robię to, by umacniać samego siebie, by siebie odnaleźć, nic więcej mnie nie interesuje". Podczas naszej rozmowy Adrian jeszcze kilkakrotnie podkreślił jak ważną rolę odgrywa w jego życiu sport. Zdradził nawet swój codzienny rozkład dnia, na który składają się: szkoła, obiad, lekcje, karate. "Tak wygląda moja codzienność" - podsumował. Weekendy Adrian spędza albo "grubo i treściwie" – trenując podczas weekendowych zgrupowań lub dodatkowych treningów - bądź na regeneracji, którą stanowi sen. Adrian trenuje aktualnie pod okiem 3 trenerów z Głuchołaskiego Klubu Karate Tradycyjnego.

Podczas Mistrzostw Europy przyszło mu się zmierzyć z zawodnikami z Czech, Ukrainy, Rosji, a w finale zmierzył się z naszym rodakiem. Pozostał pewien niedosyt, gdyż nie zmierzył się z największym rywalem - zawodnikiem Akademii Karate Tradycyjnego Kraków- Niepołomice.

Nasze spotkanie zakończyło pytanie o „jasne i ciemne strony” popularności… "Cieszysz się, że jesteś w centrum zainteresowania?” Adrian podsumował: "Zauważyłem zainteresowanie moją osobą, nie przywiązuje do tego większej wagi… ” Skromny, tajemniczy, niedostępny. Adrian Kowalski – Mistrz Europy w Karate Tradycyjnym w konkurencji KUMITE.

Kamila Ponikiewska Uczennica klasy III LO Zespołu Szkół w Głuchołazach