„Zielony” dzień w naszej szkole.

–  W którym roku wybuchło Powstanie Wielkanocne?

 To pytanie może być zmorą dla ucznia – na szczęście nie polskiego, tylko irlandzkiego. Powstanie The Easter Rising, o której mowa, wybuchło w 1916 w Dublinie, stolicy obecnej Irlandii, wówczas będącej pod okupacją brytyjską. Zapoczątkowało ono proces odzyskiwania niepodległości przez naród irlandzki.

 W setną rocznicę tej rewolty w naszej szkole miała miejsce impreza-konkurs, upamiętniająca to wydarzenie. Wzięli w niej udział uczniowie ZS, jak i uczniowie klas 3 z gimnazjum nr 1 w Głuchołazach, pod opieką p. Małgorzaty Kajdan i z gimnazjum nr 2 w Głuchołazach, pod opieką pp. Eweliny Kobzy i Barbary Marcinkowskiej, oraz młodzież szkoły hotelarskiej z Jesenika (Czechy), pod opieką pp. Markéty Holeňovej oraz Iva Šimka.

 

Głównym punktem był konkurs wiedzy o Powstaniu na podstawie komiksu Fergana McCarthy’ego „1916: A Country is Born”, który został przetłumaczony na język czeski przez uczniów z Jesenika, pod kierunkiem p. Šimka, oraz na język polski przez uczniów klasy 2 tih, pod kierunkiem p. Jacka Marcinkowskiego.  Kartki z komiksem były rozwieszone w sali gimnastycznej, a wszyscy uczniowie mieli za zadanie znaleźć odpowiedzi na pytania zawarte na kartach konkursowych,  wręczanych im na wejściu przez urocze hostessy Ksenię i Agatę w kapeluszach Leprechauna, tęczowego skrzata z wierzeń irlandzkich. Dodatkowo, po udzieleniu odpowiedzi, uczniowie mieli sposobność trafić piłeczkami z napisem „Ireland” w sylwetkę rzeczonego skrzata (z twarzą pewnego nauczyciela języka angielskiego…), jak i zrobić sobie „pamiontkowe zdjeńcie” z udziału w konkursie. Imprezę uzupełniały wystawy archiwalnych zdjęć z powstania i starego Dublina oraz plakatów o tematyce irlandzkiej. Tło muzyczne wypełniała tradycyjna muzyka irlandzka – co nie przeszkadzało części młodzieży tańczyć do jej wtóru południowoamerykańską „ruedę”.

 

Goście ze szkół gimnazjalnych zostali obdarowani pamiątkowymi długopisami, a goście z Czech nagrodami książkowymi i  dodatkowo… planami Dublina J.

 

Ta wyjątkowo udana impreza została przygotowana przez nauczycieli naszej szkoły: pp. Agnieszkę Sadlej, Małgorzatę Nastasowską, Teresę Czarnołęską i,  koordynującego całość, Jacka Marcinkowskiego, którzy na wakacjach w roku 2015 skorzystali z dofinansowania Unii Europejskiej w ramach programu „Erasmus+” i wzięli udział w kursach językowych i metodycznych w Dublinie. Dzięki zabawowej formie imprezy uczniowie mogli łatwo i skutecznie zapoznać się z fragmentem historii Irlandii.

 

Jacek Marcinkowski