Powitanie wiosny w ZS

Dnia 21 marca, w pierwszy dzień wiosny, odbyło się  w naszej szkole spotkanie na temat tradycji wielkanocnych. Naszym gościem była Pani Elżbieta Zborowska, która poprowadziła wykład na temat tradycji wielkanocnych na kartach literatury oraz zapoznała nas z dawnymi tradycjami świątecznymi. Przypomnieliśmy sobie między innymi jak Wielkanoc spędzali bohaterowie powieści Władysława Reymonta "Chłopi".  Prowadząca przedstawiła także ciekawostki na temat obchodów Świąt Wielkanocnych w różnych zakątkach świata.

     Po części teoretycznej przeszliśmy do praktyki, a mianowicie wzięliśmy udział w warsztatach rękodzieła, przygotowanych przez mgr Małgorzatę Nastasowską. Pracę nad dekoracjami wielkanocnymi rozpoczęliśmy od  wykonania jajka - pisanki z kaszy gryczanej. Następnie – zgodnie z mottem spotkania "Drugie życie książki" – dekorowaliśmy świąteczne jajka fragmentami kartek starych książek, ucząc się jednocześnie zdobienia techniką decoupage.

    Naszej pracy towarzyszył śmiech, ale także starania, aby każda pisanka wyglądała wyjątkowo.

 

Alicja Mirkowska, uczennica klasy III liceum ogólnokształcącego