OBCHODY DNIA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

1 marca 2016 roku Zespół Szkół w Głuchołazach obchodził dzień poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji odbyły się w szkole zajęcia warsztatowe.

Każdy z uczniów miał za zadanie namalować budynek lub elementy związane ze szkołą. Utrudnieniem było to, że klasy miały wykonać to w różnych stylach artystycznych. Do wyboru był: impresjonizm, surrealizm, kubizm, kolaż, ekspresjonizm, plakat, abstrakcjonizm.  Zadanie to pozwoliło wyłonić prawdziwe talenty. Następnie pani mgr Teresa Czarnołęska opowiedziała historię Żołnierzy Wyklętych oraz odniosła się do roku 1940, kiedy to w lutym rozpoczęły się wysyłki polskich rodzin z Kresów Wschodnich w głąb Związku Radzieckiego. Utrwaleniem przekazanych wiadomości był film „Syberiada”. Ten dzień z pewnością stał się dobrą lekcją historii.

 

                                                                   Malwina Tomczyszyn – uczennica III klasy  LO